4sin²x+4sinx-3=0

решите уравнение

+4
Ответы (1)
  1. 8 мая, 16:59
    0
    X=-3/2 x=1/2

    sinx = (-1) ^n+1 arcsin 3/2 + Pi*n nэZ

    sinx = (-1) ^n arcsin 1/2 + Pi*k kэZ