1) 6 (9+4 х) = 4 х-4

2) 4 (2-3x) = - 7x+10

3) - 4 (5-4x) = x+1

4) - 4 (-7+6x) = - 9x-5

+2
Ответы (1)
  1. 11 января, 13:49
    0
    1) 6 (9+4 х) = 4 х-4; 54+24 х=4 х-4; 24 х-4 х=-4-54; 20 х=-58; х=2,9. 2) 4 (2-3 х) = - 7 х+10; 8-12 х=-7 х+10; - 12 х+7 х=10-8; - 5 х=2; х=-0,4. 3) - 4 (5-4 х) = х+1; - 20+16 х=х+1; 16 х-х=1+20; 15 х=21; х=1,4. 4) - 4 (-7+6 х) = - 9 х-5; 28-24 х=-9 х-5; - 24 х+9 х=-5-28; - 15 х=-33; х=2,2