Sin 40°cos 10°-sin 10°cos 40°

+2
Ответы (2)
  1. 11 марта, 13:50
    0
    (sin30°+sin50°) / 2 - (sin (-30°) + sin50²) / 2=sin60°/2=sin30°=1/2
  2. 11 марта, 14:42
    0
    Sin40 cos10-sin10 cos40=sin (40-10) = sin30=0,5