Упростите выражения:

a) (5b-8) + (4-b) =

(7a+14) - (2-5a) =

+4
Ответы (1)
  1. 26 мая, 23:19
    0
    (5b-8) + (4-b) = 5b-8+4-b=4b-4

    (7a+14) - (2-5a) = 7a+14-2+5a=12a+12