1) (5a+7b) ²-70ab

2) (x-8) ²-2x (6-x) ²

3) - 6 (2x-y) ²

4) (5+y) ²+y (y-7)

5) 9b² - (a-3b) ²

+2
Ответы (1)
  1. 20 декабря, 16:42
    0
    (5a+7b) ²-70ab = 25a²+70ab+49b²-70ab = 25a²+49b²

    (x-8) ²-2x (6-x) ² = x²-16x+64-2x (36-12x+x²) = x²-16x+64-72x+24x²-2x3=2x3+25x²-8x+64

    -6 (2x-y) ² = - 6 (4x²-4xy+y²) = - 24x²+24xy-6y²

    (5+y) ²+y (y-7) = 25+10y+y²+y²-7y=2y²+3y+25

    9b² - (a-3b) ²=9b²-a²-6ba+9b² = 18b²-a²-6ba