Sin^4+cos^4=sin2x+1,5

+4
Ответы (2)
  1. 8 апреля, 13:31
    0
    (sin^2 + cos^2) ^2 - 2sinxcos x = sin 2x+1.5

    1-sin2x - sin 2x - 1.5 = 0

    -2sin2x = 1/2

    sin2x = - 1/4

    2x = (-1) ^n * (-arcsin 1/4) + pin

    x = (-1) ^ (n+1) * (arcsin1/4) * 1/2 + pin/2
  2. 8 апреля, 13:48
    0
    1 - ((sin2x) ^2) / 2=sin2x+1,5