Упростите:a (a+3b) - (a-3b) ^2

+5
Ответы (1)
  1. 27 октября, 23:43
    0
    A^2 + 3ab - (a^2 - 6ab + 9b^2) = a^2 + 3ab - a^2 + 6ab - 9b^2=

    = 9ab - 9b^2 = 9b (a - b)