Cos135*sin210+ctg300*tg315

+3
Ответы (1)
  1. 6 мая, 18:31
    0
    Cos135*sin210+ctg300*tg315=Cos (90°+45°) * sin (180°+30°) + ctg (270°+30°) * tg (270°+45°) = - sin45° * (-sin30°) - tg30° * (-ctg45°) = √2/2 * 1/2 + √3/3 * 1=

    √2/4+√3/3 = (3√2+4√3) / 12