1) 3^log3 7

2) log3 81 - ln e + lg 1000

+2
Ответы (1)
  1. 1 февраля, 06:25
    0
    3^log3 (7) = 7

    log3 81 - ln e + lg 1000 =

    = log3 3^4 - log e e + log10 10^3 =

    = 4 - 1 + 3 = 6