Tg^2 30 + 2 sin 60-tg 45+cos^2 30

+5
Ответы (1)
  1. 20 ноября, 09:21
    0
    Tg^2 30=1/3

    2 sin 60=2*√3 / 2=√3

    tg 45=1

    cos^2 30=3/4

    1/3+√3-1+3/4=1/12+√3