Сократите дроби

а) 2xy^3 б) 3x^2+9x в) а-3

8x^2y^2 3x а^2-6a+9

+5
Ответы (2)
  1. 1 апреля, 17:44
    0
    а) у/4 х

    б) 3 х (х+3) / 3 х=х+3

    в) а-3 / (а-3) ^2=1/а-3
  2. 1 апреля, 19:24
    0
    a) (2xy^3) / (8x^2y^2) = y / (4x)

    б) (3x^2+9x) / (3x) = x+3

    в) (a-3) / (a^2-6a+9) = 1 / (a-3)