1) (x²-196)

2) (6a-7) (7+6a)

3) a³+8

4) a²-10a+25

+3
Ответы (1)
  1. 12 марта, 17:28
    0
    1 (х2-196) = (х-14) (х+14)

    2 (6 а-7) (7+6 а) = 42 а+36 а2-49-42 а=36 а2-49

    3 а3+8 = (а+8) (а2-2 а+4)

    4 а2-10 а+25=1 а-19 а+25 = (1-10) а+25=-9 а+25