Ab+ac-ab-4c=

3a-3m-ay+my=

2ax+3by+6ay+bx

+5
Ответы (1)
  1. 22 августа, 03:10
    0
    1) ac-4c = c (a-4)

    2) 3 (a-m) - y (a-m) = (3-y) (a-m)

    3) 2a (x+3y) + b (3y+x) = (2a+b) (3y+x)