1). (2+3i) + (-5-2i) 2). (2+3i) - (-5-2i) 3). (2+3i) * (-5-2i) 4). 2+3i/-5-2iкомплексные числа

+1
Ответы (1)
  1. 20 апреля, 12:05
    0
    1) (2+3i) + (-5-2i) = 2 + 3i - 5 - 2i = - 3 + i

    2) (2+3i) - (-5-2i) = 2 + 3i + 5 + 2i = 7 + 5i

    3) (2 + 3i) * (- 5 - 2i) = - 10 - 4i - 15i - 6i^2 =

    = - 10 - 19i + 6 = - 4 - 19i

    4) (2+3i) / (-5-2i) = (2+3i) (-5+2i) / (25 + 4) =

    = (- 10 + 4i - 15i + 6i^2) / 29 =

    = (- 10 - 11i - 6) / 29 =

    = (- 11i - 16) / 29 =

    = - 16/29 - 11/29 i