Упростите

(2 а-3 с) (а+2 с)

+5
Ответы (1)
  1. 4 мая, 18:16
    0
    (2 а-3 с) (а+2 с) = 2 а²+4 ас-3 ас-6 с²=2 а² + (4 ас-3 ас) - 6 с² = 2 а²+ас-6 с²