Разложите на множители:

А) 12 а^2 b-27b^3;

Б) - 40 х^3-120 х^2 у-90 ху^2;

В) 2 а^4-16ab^3;

Г) (х^3+8) - (3x+6)

+5
Ответы (2)
  1. 20 октября, 04:38
    0
    А) 12 а² b-27b³=3b (4a²-9b²) = 3b (2a-3b) (2a+3b)

    Б) - 40 х³-120 х² у-90 ху²=-10x (2x²+12xy+9y²) = - 10 (2x+3y) ²

    В) 2 а⁴-16ab³=2a (a³-8b³) = 2a (a-2b) (a²+2ab+4b²) ;

    Г) (х³+8) - (3x+6) = (x+2) (x²-2x+4) - 3 (x+2) = (x+2) (x²-2x+4-3) = (x+2) (x²-2x+1) = (x+2) (x+1) ²
  2. 20 октября, 05:07
    0
    A) 12a^2b-27b^3=3b (4a^2-9b^2) = 3b (2a-3b) (2a+3b)

    Б) -

    B) 2a (a^3-8b^3) = 2a (a-2b) (a^2+2ab+b^2)

    Г) (x+2) (x^2-2x+4) - 3 (x+2) = (x+2) (x^2-2x+4-3) = (x+2) (x^2-2x+1)