Упростите выражения

А) (2 а+) (а-3) - 2 а (4+а)

Б) (1-х) (х+1) + (х-1)

+3
Ответы (2)
  1. 30 апреля, 01:35
    0
    А) 2 а^2-6 а-8 а-2 а^2=-14 а

    Б) х+1-х^2-х+х-1=х-х^2
  2. 30 апреля, 03:54
    0
    А) 2 а (а-3) - 2 а (4+а) = 2a (a-3 - 4-a) = 2a (-7) = - 14a

    Б) (1-х) (х+1) + (х-1) = (1-х) (1+х) - (1-х) = (1-x) (1+x-1) = x (1-x) = x-x^2