помогите решить

1 - cos 8x = sin 4x

+1
Ответы (1)
  1. 8 мая, 00:48
    0
    sin^2 4x + cos^2 4x - (cos^2 4x - sin^2 4x) = sin 4x

    sin^2 4x + cos^2 4x - cos^2 4x + sin^2 4x=sin 4x

    2sin^2 4x - sin 4x=0

    sin 4x (2sin 4x-1) = 0

    sin 4x = 0 sin 4x=1/2

    4x=πn, n∈ Z 4x = (-1) ^k * π/6 + πk, k∈ Z

    x = πn/4, n∈ Z x = ((-1) ^k*π) / 24 + πk/4, k∈ Z