cos 5x cos 3x - sin 5x sin 3x = 1

2

+5
Ответы (1)
  1. 30 сентября, 02:40
    0
    косинус суммы

    cos (5x+3x) = 1/2

    cos8x=1/2

    8x=±pi/3+2pik

    x=±pi/24+pik/4, k∈Z