Log 4 x - log 16 x=1/4

+2
Ответы (1)
  1. 18 мая, 13:17
    0
    Log4 x - 1/2log4 x = 1/4

    log4 x - log4 x^1/2 = 1/4

    log4 (x/x^1/2) = 1/4

    log4 x^1/2=1/4

    4^1/4=x^1/2

    2^ (2*1/4) = x^1/2

    2^1/2=x^1/2

    x=2