3log 1000 10 log36 216 - log 49 1/7

log h^12 h^6 + log h d - 1/3 log h a

log x 1/216 = - 2

log0,04 125=x

log x 0,81 = - 2

log 1/8 1/64

+1
Ответы (1)
  1. 5 августа, 10:11
    0
    3lg (10³) 10*log (6²) 6³-log (7²) (7^-1) = 3*1/3*3/2 - (-1/2) = 3/2+1/2=2

    log (h^12) (h^6) + log (h) (d/∛a) = 1/2+log (h) (d/∛a)

    log (x) 1/216=2

    x²=1/6³

    x=-1/6√6

    x=1/6√6

    log ((1/5) ²) ((1/5) ^-3) = - 3/2

    x=-1,5

    log (x) (9/10) ²=-2

    x^-2 = (9/10) ²

    x² = (10/9) ²

    x=10/9=1 1/9

    log ((1/2) ³ (((1/2) ^5) = 5/3=1 2/3