2log (1/3) 6 - 1/2log (1/3) 400 + 3log (1/3) ³√45

+3
Ответы (1)
  1. 10 августа, 22:04
    0
    2log (1/3) 6 - 1/2log (1/3) 400 + 3log (1/3) ³√45 =

    = log (1/3) 6^2 - log (1/3) √ (400) + log (1/3) (∛45) ^3 =

    = log (1/3) 36 - log (1/3) 20 + log (1/3) 45 =

    = log (1/3) (36/20) + log (1/3) 45 =

    = log (1/3) (9/5) + log (1/3) 45 =

    = log (1/3) ((9*45) / 5) =

    = log (1/3) 81 =

    = log 3^ (-1) 3^4 =

    = - log 3 3^4 = - 4