1. Вычислить:

а) log 2 1/8; б) log 0,0001; в) log 3 36 / log 3 6; г) 2 log 2 6 - log 2 9.

+3
Ответы (1)
  1. 15 апреля, 01:44
    0
    A) log2 1/8=-3, b) - 4, c) log6 36=2, d) 2 log2 6 - log2 9=log2 6²-log2 9=log2 36 - log2 9=

    =log2 (36/9) = log2 4 = 2 (tak kak 2²=4)