Log 2 (x+14) + log 2 (x+2) = 6

+5
Ответы (1)
  1. 6 июня, 19:29
    0
    log2 (x+14) + log 2 (x+2) = 6

    (x+14) (x+2) = 2^6

    x^2+16x+28=64

    x^2+16x - 36 = 0

    D=20^2

    x = - 18

    x = 2

    ответ 2