вычислите (sin 3 п/4 - cos 5 п/4) * sin (-0.5 п) : cos (-7 п/3)

+5
Ответы (1)
  1. 3 июля, 03:16
    0
    (sin 3 п/4 - cos 5 п/4) * sin (-0.5 п) : cos (-7 п/3) = (sqrt{2}/2 + sqrt{2}/2) * (-1) / 1/2 = - sqrt{2}/1/2=-2 sqrt{2}