2sin2x+cosx+4sinx+1=0

+4
Ответы (1)
  1. 21 декабря, 12:40
    0
    2sin2x+cosx+4sinx+1=0

    4sinxcosx+cosx+4sinx+1=0

    4sinx (cosx+1) + cosx+1=0

    (cosx+1) (4sinx+1) = 0

    cosx=-1 sinx=-1/4

    x=pi+2pik. k=z x = (-1) ^ (n+1) * arcsin (1/4) + pik. k=z