1) cos 3 x cos x - sin 3x sin x

2) tg 20 П/3

+5
Ответы (1)
  1. 28 мая, 04:34
    0
    cos3x * cosx - sin3x * sinx=cos (3x-x) = cos2x

    tg20π/3=tg (18π+2π) / 3=tg (6π+2π/3) = tg2π/3=tg (π-π/3) = tg (-π/3) = - tgπ/3 = - √3

    или сразу tg20π/3=tg (7π-π/3) = tg (-π/3) = - tgπ/3=-√3