Упростите выражение

11*27a-5*48a+*300a

* - это корень

+2
Ответы (1)
  1. 6 мая, 05:57
    0
    11V (27a) - 5V (48a) + V (300a) = 11*3V (3a) - 5*4V (3a) + 10V (3a) = 33V3a - 20V3a + 10V3a=23V3a