Упростить tg/ctg+sin^2+cos^2

+4
Ответы (1)
  1. 21 апреля, 14:00
    0
    Tg (x) / ctg (x) = tg^2 (x)

    sin^2 (x) + cos^2 (x) = 1

    =tg^2 (x) + 1 = 1/cos^2 (x)