Вычислить:

sin (-7pi/4) tg 5pi/3-cos (-7pi/6)

+1
Ответы (1)
  1. 8 июня, 12:53
    0
    Sin (-7pi/4) tg 5pi/3-cos (-7pi/6) = sin (pi/4-8pi) * tg (2pi-pi/3) - cos (-pi-pi/6) =

    sin (pi/4) * (-tg (pi/3)) + cos (pi/6) = sqrt2/2*sqrt3+sqrt3/2 = (sqrt6+sqrt3) / 2