1. sin (x+30°) + cos (x+30°) = 0

+2
Ответы (1)
  1. 28 февраля, 23:59
    0
    Sin (x+30°) + cos (x+30°) = 0 |:cos (x+30°)

    tg (x+30°) = - 1

    x + 30° = - 45° + 180°k, k ∈ Z

    x = - 75° + 180°k, k ∈ Z