уравнения 5x+11 - (6+2x) = (3-x) - 7

+2
Ответы (2)
  1. 3 ноября, 13:29
    0
    5 х + 11 - (6 + 2 х) = (3 - х) - 7

    5 х + 11 - 6 - 2 х = 3 - х - 7

    3 х + 5 = - 4 - х

    4 х = - 9

    х = - 2,25
  2. 3 ноября, 14:48
    0
    5x+11 - (6+2x) = (3-x) - 7; 5 х+11-6-2 х=3-х-7; 5 х+х=-5-4; 4 х=9; х=2,25