Решить:

1-sin x/2=cos х

+3
Ответы (1)
  1. 21 апреля, 07:29
    0
    Решение

    1-sin x/2=cos х

    1 - sin x/2 = 1 - 2sin ² (x/2)

    2sin ² (x/2) - sin (x/2) = 0

    sin (x/2) * (2sin (x/2) - 1) = 0

    1) sin (x/2) = 0

    x/2 = πk, k ∈Z

    x₁ = 2πk, k ∈ Z

    2) 2sin (x/2) - 1 = 0

    2sin (x/2) = 1

    sin (x/2) = 1/2

    x/2 = (-1) ^n * arcsin (1/2) + πn, n ∈Z

    x/2 = (-1) ^n * (π/6) + πn, n ∈Z

    x₂ = (-1) ^n * (π/3) + 2πn, n ∈Z

    Ответ: x₁ = 2πk, k ∈ Z; x₂ = (-1) ^n * (π/3) + 2πn, n ∈Z