3a (x+y) ^2/9a^2 (x+y)

10x^2y (a-b) ^2/25x^4y (a-b) ^3

+1
Ответы (1)
  1. 10 апреля, 08:42
    0
    1. 3a (x+y) ² / 9a² (x+y) = (x+y) / 3a

    2. 10x²y (a-b) ² / 25x^4y (a-b) ^3 = 2 / 5x² (a-b)