1+Cos (pi-a) * sin (a-3pi/2)

+3
Ответы (1)
  1. 8 ноября, 17:50
    -1
    1 + (-cosa) * sin (a-2π-π/2) = 1 + (-cosa) * sin (a-π/2) = 1-cosa*sin (- (π/2-a)) = 1-cosa * (-sin (π/2-a)) = 1+cosa*sin (π/2-a) = 1+cosa*cos a=1+cos ²a