Упростить выражение

x² + (5x-3) ²

+3
Ответы (1)
  1. 9 февраля, 10:44
    0
    (х^2) + (5 х-3) ^2 = (х^2) + (25 х^2) - 30 х+9 = (26 х^2) - 30 х+9