1) (x-1) ² 2) (3a-b) ² 3) (5z+t) ² 4) (5x-2y) ² 5) (6m-4n) ² 6) (a-4) ² 7) (0.2a+b) ² 8) (-a+2) ² 9) (-b-3) ² 10) (-n+4) ² 11) x²+2xy+y² 12) b²-6b+9 13) 4m²+4m+1 14) 16-8c+c² 15) 9a-24²ab+16b² 16) 4c²+12c+9 17) 25x²+10x+1 18) 81x²-18xy+y² 19) m²+4n²-4mn 20) 100a²+b²+20ab

+5
Ответы (1)
  1. 22 мая, 10:07
    0
    1) = x²-2+1

    2) = 9a²-6ab+b²

    3) = 25z²+10zt+t²

    4) = 25x²+10zt+t²

    5) = 36m²-48mn+16n²

    6) = a²-8a+16

    7) = 0.04a²+0.4ab+b²

    8) = a²-4a+4

    9) = b²+6b+9

    10) = n²-8n+16

    11) = (x+y) ²

    12) = (b-3) ²

    13) = (2m+1) ²

    14) = (4-c) ²

    15) = (3a-4b) ²

    16) = (2c+3) ²

    17) = (5x+1) ²

    18) = (9x-y) ²

    19) = m²-4mn+4n² = (m-2n) ²

    20) = 100a²+20ab+b2 = (10a+b) ²