Решить уравнение: (1 / (2-x) - 1 = ((1 / (x-2)) - ((6-x) / ((3*x^2) - 12)

+3
Ответы (1)
  1. 8 января, 06:15
    0
    12-х (х-3) = (6-х) (х+2)

    12-х^2+3 х=6 х+12-х^2-2 х

    12-х^2+3 х-6 х-12+х^2+2=0

    -х=0

    х=0

    (1-2 х) (1-3 х) = (6 х-1) х-1

    1-3 х-2 х+6 х^2=6 х^2-х-1

    1-3 х-2 х+6 х^2=6 х^2+х+1=0

    2-4 х=0

    4 х=2

    х=0,5