Упростите выражения:

(3-а) (3+а)

(b+2a) (2a-b)

+3
Ответы (1)
  1. 12 августа, 06:42
    0
    (3-а) (3+а) = 3²-a²=9-a²

    (b+2a) (2a-b) = (2a+b) (2a-b) = (2a) ²-b²=4a²-b²