Вычислите log 4 16 - log 2 1/8, arcsin 0,5+arccos √2/2, sin 27 п/4

+1
Ответы (1)
  1. 26 сентября, 02:46
    0
    1) = 2 + 3 = 5

    2) = π/6 + π/4 = 5π/12

    3) Sin27π/4 = Sin (6π + 3π/4) = Sin3π/4 = √2/2