Г) 5*arcsin (-√3/2) + 8 arccos (-1) - 6*arcctg√3/3

В) 3 arcsin (-1) - 3/2 arccos (-√3/2) - 7,5 arctg (-1/√3)

Б) arctg (-√3/3) + arccos (-1/2) + arcsin 1

A) 2 arcsin (-1/2) + arctg (-1) + arccos√2/2

+4
Ответы (1)
  1. 28 августа, 01:02
    +1
    А) 2 * - pi/6 - pi / 4 + pi/4 = - pi / 3

    б) - pi / 6 + pi / 3 + pi / 2=2 pi / 3

    в) 3 * - pi / 2-3/2 * pi / 6-7,5 * - pi / 6=-3 pi / 2 - pi / 4+5 pi / 4=0

    г) 5 * - pi / 3+8*0-6 * pi / 6=-5 pi / 3 - pi = - 8 pi / 3