Log16 sin p/12 + log16 cos p/12 чему равно

+3
Ответы (1)
  1. 13 февраля, 18:12
    0
    Log₁₆sin (π/12) + log₁₆cos (π/12) = log₁₆[sin (π/12) cos (π/12) ] = (1/2) log₄[ (1/2) sin (π/6) ]=

    (1/2) log₄[ (1/2) * (1/2) ] = (1/2) log₄ (1/4) = - (1/2) log₄4=-1/2