Решите уравнение

(2x-1) (x-5) = x (x-5)

(4x-3) (x+1) = 2x (x+1)

5x (8-x) = x (x-8)

x^2 (x-9) + 2 (9-x)

+3
Ответы (1)
  1. 21 июля, 22:38
    0
    (2x-1) (x-5) = x (x-5)

    2x^2-10x-x+5=x^2-5x

    x^2-6x+5=0

    D=6^2-4*5=16

    x1 = (6+4) / 2=5

    x2 = (6-4) / 2=1