Log9 (2x+3) - LOG9 (X-2) = 1

+1
Ответы (1)
  1. 19 сентября, 13:30
    0
    Log9 (2x+3) / (x-2) = log99

    2x+3/x-2=9

    2x+3=9x-18

    -7x=-21

    x=3