Решите уравнение

(3t-5) / (t^2-1) - (6t-5) / (t-t^2) = 0

+3
Ответы (1)
  1. 11 сентября, 22:39
    0
    (3t-5) / (t-1) (t+1) + (6t-5) / t (t-1) = (3t²-5t+6t²+6t-5t-5) / t (t²-1) = (9t²+4t-5) / t (t²-1) =

    = ((t+1) (9t-5) / t (t-1) (t+1) (9t-5) / (t²-t) = 0

    t=5/9

    9t²+4t-5=9 (t+1) (t-5/9) = (t+1) (9t-5)

    D=16+180=196

    t1 = (-4-14) / 18=-1

    t2 = (-4+14) / 18=5/9