Sin (3p/2+x) + 2 cos (x+2p) - sin (x+p/2)

+1
Ответы (1)
  1. 5 января, 22:30
    0
    Sin (3p/2+x) + 2 cos (x+2p) - sin (x+p/2) = 0

    т. к

    Sin (3p/2+x) = - cosx

    2 cos (x+2p) = 2cosx

    sin (x+p/2) = cosx