2sin^2x - cosx-1 = 0 [3pi; 4pi]

+5
Ответы (1)
  1. 24 января, 11:19
    0
    2-2cos²x-cosx-1=0

    2cos²x+cosx-1=0

    cosx=a

    2a²+a-1=0

    D=1+8=9

    a1 = (-1-3) / 4=-1⇒cosx=-1⇒x=π+2πn

    a2 = (-1+3) / 4=1/2⇒x=+-π/3+2πn

    x=π U x=23π/6