Cosx=cos3x+2sin2x

помогите решить!

+4
Ответы (1)
  1. 16 марта, 10:11
    0
    Cosx=cos3x+2sin2x

    cosx-cos3x-2sin2x=0

    (cosx-cos3x) - 2sin2x=0

    -2sin x+3x sin x-3x - 2sin2x=0

    2 2

    -2sin2x sin (-x) - 2sin2x=0

    2sin2x sinx - 2sin2x=0

    2sin2x (sinx-1) = 0

    2sin2x=0 sinx-1=0

    sin2x=0 sinx=1

    2x=πn x=π + 2πn

    x=πn 2

    2

    Ответ: х=πn

    2

    x=π + 2πn

    2