Упростить: (cos (45-a)) ^2-cos (60+a) - sin (75-2a) cos75.

+5
Ответы (1)
  1. 16 сентября, 15:36
    0
    (cos (45-a)) ^2 - (cos (60+a)) ^2 - cos75*sin (75-2a) = (cos (45-a) - cos (60+a)) * (cos (45-a) + cos (60+a)) - cos75*sin (75-2a) = 2sin (105/2) sin (15/2 + a) * 2cos (105/2) cos (15/2 + a) - cos75*sin (75-2a) = sin105 * sin (15+2a) - cos75sin (75-2a) = sin (180-75) * sin (90 - (75-2a)) - cos75*sin (75-2a) = sin (75) * cos (75-2a) - cos75*sin (75-2a) = sin (75 - (75-2a)) = sin2a