Вычислить: sin (arcsin3/5+arcsin8/17)

+5
Ответы (1)
  1. 30 сентября, 20:02
    0
    Sin α = 3/5 cos α = 4/5

    sin β = 8/17 cos β = 15/17

    sin (α + β) = sinα · cosβ + sinβ ·cosα = 3/5 · 15/17 + 8/17 · 4/5 =

    = 45/85 + 32/85 = 77/85